Burak Ünder

Mimar

 

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi.

 

Kariyerine Türkiye’nin büyük ve köklü mimarlık şirketlerinden Has Mimarlık’ta başladı. 2000-2007 yılları arasında şirkette sırasıyla proje mimarlığı, proje direktörlüğü ve stüdyo direktörlüğü görevlerinde bulundu. Konsept aşamasından uygulamaya kadar çeşitli büyük ölçekli projelerde yer aldı ve liderlik etti. Görevi süresince, Pei Cobb Freed & Partners, NBBJ, Llevelyn Davies Yeang ve REES Associates gibi tanınmış uluslararası şirketler ile çalışma fırsatını yakaladı ve proje süreçlerinin çeşitli aşamalarını bizzat bu şirketlerin ofislerinde deneyimleme şansını elde etti.

 

Sürdürülebilirlik ve enerji etkin tasarıma duyduğu ilgiyle birlikte 2007 yılında AVCI Architects’e katıldı. 2007-2014 seneleri arasında, kurulumunda yer aldığı Avcı Architects İstanbul Ofisi’nin ortağı ve direktörü olarak ulusal ve uluslararası birçok projeyi hayata geçirdi. Bu süreçte Gensler, FCB Studios, Atelier 10 gibi dünya çapında önemli şirketlerle iş birliği yaparak uluslararası deneyimlerini Türkiye’deki projelerine aktarma fırsatını yakaladı. Bu dönemde sürdürülebilirliği temel prensip edinerek yaptıkları çalışmalar arasında 2014 senesinde UK Building Awards’da En İyi Uluslararası Proje ödülünü alan Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkez Binası ve 2009 senesinde ulusal mimari proje yarışmasında birincilik ödülünü alan TOKİ Kayabaşı Master Plan ve Konutları yer almaktadır.

 

Çalışmalarını 2014 yılında kurduğu Ünder Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir.

 

Eğitim

2005, Lisans, Mimarlık, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

1997, Kabataş Erkek Lisesi

 

Üyelikler

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)

Mimarlar Odası

Galatasaray Spor Kulübü

Kabataş Erkek Lisesi Mezunlar Derneği

 

Yarışmalar

2017, 2. Ödül / Gelibolu Tarihi Alanı, Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması (Ulusal Yarışma) / ÇİNİCİ + PEYZAJ TASARIM ile birlikte

2017, 2. Ödül / Samsun 19 Mayıs İzleği ve Çevresi Kentsel Tasarım Yarışması (Ulusal Yarışma)

2016, 1. Ödül / Bayer Genel Merkezi, Davetli Yarışma

2015, 1. Ödül / Turkcell İzmir Genel Merkezi, Davetli Yarışma

2011, 1. Ödül / Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkez Binası, Davetli Yarışma (Avcı Architects)

2009, 1. Ödül / TOKİ Kayabaşı Konut Tasarımı Ulusal Mimari Yarışması (Avcı Architects)

2007, Finalist / Zorlu Center Davetli Proje Yarışması (Has Mimarlık + LlewelynDavies&Yeang)

2004, Finalist / Oyak Renault Yeni Sosyal ve İdari Binası Davetli Proje Yarışması (Has Mimarlık)