Tolgahan Akbulut

Şehir Plancısı – Grafik Tasarımcı

 

1989 yılında Trabzonda doğdu. 1991 senesinde Antalya’ya taşındı. Antalyada Ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir Planlama bölümünü bitirdi.

 

2010-2012 yılları arasında Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesinde Kent Düşleri Atölyesinde 2 yıl üst üste eğitmenlik yaptı. Aynı yıllarda yurt Içi ve yurt dışı bir çok mimari yarışmaya katılarak mimarlık pratiğine adım atmaya başladı. Katıldığı bir çok yarışmadan ödüle layık görülerek profesyonel hayatına bu alanda devam etti.

 

2012 yılında, Avci Architects bünyesine  kentsel tasarımcı olarak katıldı ve aralıksız olarak 5 yıl boyunca bu firmada çalıştı. Bu süre zarfında, proje mimarı, kentsel tasarımcı, grafiker gibi roller alarak, kentsel tasarım ve masterplan projelerinde proje yöneticiliği yaptı. Bir çok uluslararası projede yer alarak deneyimini hem Türkiye’de hem de İngiltere bazlı olacak şekilde arttırdı.

 

Ofis bünyesinde aynı zamanda grafik departmanı da kurarak office fit-out projelerinin görsel ihtiyacını, kentsel tasarım ve kamusal yapıların yönlendirme ihtiyacı olan “signage” tasarımlarını ve üretim süreçlerini tamamladı.

 

Çalışmalarını 2018 yılından itibaren Ünder Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir.

 

Eğitim

2017, Yüksek Lisans, Kentsel Tasarım, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (devam ediyor)

2012, Lisans, Şehir Planlama, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

 

Yarışmalar

2017, 2. Ödül / Gelibolu Tarihi Alanı, Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması (Ulusal Yarışma) / ÜNDER + ÇİNİCİ + PEYZAJ TASARIM ile birlikte

2017, 2. Mansiyon, Karabağlar Belediyesi Kamusal Açık Mekan ve Kent Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması

2016, Katılım, Young Architects Competitions LightHouse Sea Hotel Syracusa

2015, 1. Eşdeğer Ödül / Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması (Plug Ofis & İğdeli Mimarlık)

2012, Satınalma, Bursa Büyükşehir Belediyesi Orhangazi Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması

2012, Katılım, Ödemiş Belediyesi Kent Merkezi ve Yakın Çevre Ulusal Mimarlık ve Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması

2011, 2. Ödül, S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması

2011, Özel Ödül, Taşköprü Cezaevi Alanının Düzenlenmesi Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması

2011, 2. Mansiyon,  YTÜ Davutpaşa Yerleşkesi Etkinlik Alanı Tasarımı Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Proje Tasarım Yarışması

2011, 2. ve 4. Ödül, Toplum İçin Şehircilik Logo Yarışması