Bayer Genel Merkezi İstanbul

İstanbul Ümraniye’de yer alan Bayer Genel Merkez Binası’nın yenilenmesi amacıyla düzenlenen davetli yarışmayla seçilen proje, yaklaşık 12,000m2 inşaat alanına sahip, kapsamlı bir dönüşümü içeriyor.

 

Proje, değişen kurumsal kimliği ve şirket yapısıyla bir “Yaşam Bilimleri” şirketi olma yolunda ilerleyen Bayer’in, çalışma kültüründeki değişimini de esas alan bir ‘dönüşüm yönetimi’ süreci ile entegre yürütüldü. Hücresel yapıdaki geleneksel ofis tipolojisinden, çağdaş, ‘aktivite bazlı’ bir tasarıma dönüşen ve kimsenin ‘kendine ait’ bir masasının tanımlanmadığı, çalışma alışkanlıklarını kökten değiştiren bu yeni düzene geçişi hazırlayan bu süreç tüm çalışanların katılımıyla gerçekleşti.

 

Projeye başlarken, mevcut mimari yapının sağladığı potansiyeli kullanacak şekilde bir master plan tarif edildi. Binanın giriş alanının yer aldığı orta blok, ana trafiği yüklenen, düşey sirkülasyonu da barındıran daha kamusal bir alan olarak ele alındı. Her iki yandaki kanat bloklar ise, departmanların ve birincil çalışma alanlarının yer aldığı, mahremiyeti gözeten korunaklı alanlar olarak kurgulandı. Kanatlarla orta atriumu birleştiren ara alan bir tampon bölge görevi görecek, ve çeşitli orta boy toplantı odaları, ve esnek çalışma alanları ile kontrollü bir geçiş hazırlayacak şekilde tasarlandı. Bu mekânsal kurgu kesite de yansıtılarak, giriş katı ile birlikte, kottan dolayı dışarı açılabilen alt zemin kat, tamamen ortak kullanımların yer aldığı bir kata dönüştürüldü. Bağlantının sürekliliği bu iki katı birbirine bağlayan bir amfi ile sağlandı.

 

Giriş ve karşılama alanı, döşemede açılan bir yırtık ile iki kat yüksekliğinde bir hacme dönüştürülerek, atrium çevresinde tanımlanan şeffaflık sayesinde, binaya girer girmez tüm katların bir arada algılanması sağlandı. Bununla birlikte yeniden tarif edilen ana merdiven, ziyaretçileri ve çalışanları yürümeye teşvik edecek, davetkar bir şekilde tasarlandı. Islak hacimler, teknik hacimler ve asansörler de yeniden ele alınarak, yeni bir çekirdek tasarımı oluşturuldu.

 

Yöneticiler dahil kimseye ait bir odanın bulunmadığı bu yeni düzende tüm alanlar, dönüşüm yönetimi süresince tespit edilen aktivitelere yönelik tasarlandı. Birincil çalışma alanları ve odaklanma alanlarının yanı sıra, çok farklı boyutlarda toplantı ve proje odaları, ayakta toplantı ve çalışma odaları, think tank, telefon görüşmeleri amacıyla tasarlanmış, 2-3 kişilik toplantıların da yapılabileceği, atrium çevrelerinde cumba şeklinde düzenlenmiş küçük odalar, katlarda esnek çalışma olanağı da tanıyan kitchenette alanları oluşturuldu. Tüm binaya hizmet edecek şekilde alt zemin katta teşkil edilmiş town-hall alanı, cafe-bar, inovasyon odası, eğitim ve seminer salonları, büyüyüp küçülebilir toplantı odaları, eczane, spor salonu, yoga-pilates salonu, oyun odası gibi, çok çeşitli çalışma ve yaşam alanları yaratıldı. Elektronik rezervasyon sistemi ile kontrol edilen odalar sayesinde çalışanların, aktivitelerine ve toplantının niteliğine bağlı olarak diledikleri odayı takip ederek kullanmaları, zamandan tasarruf etmeleri sağlandı.

 

Mekanik – elektrik sistemler tamamen yenilenerek farklı zonlarda farklı sistem çözümleri ile enerji verimliliği en üst düzeyde tutuldu.  Akustik önlemler ve malzemeler detaylı hesaplar ile kontrol ve koordine edilerek, mimari tasarıma entegresi sağlandı. Atrium kesiti boyunca perfore ahşap panellerden özel bir akustik duvar tasarlandı.

 

Proje sürecinin en zorlayıcı yönü ise inşaatın mevcut binada aktif çalışma devam ederken yapılmasıydı. Bu sürecin yönetimi için detaylı fazlama çalışmaları yapıldı. Tüm aşamaların altyapısal ve mekânsal olarak planlaması yapılarak, nihai mekanik-elektrik sistemler de bu aşamaları gözeterek tasarlandı. Bu sayede ofisteki çalışmaların aksamadığı bir süreç yürütüldü.

 

Proje, tasarımından, dönüşüm yönetimine, inşaat yönetimi ve kalitesinden, en güncel teknolojik alt yapının adaptasyonuna, ve LEED sertifikasyonuna kadar, çalışan sağlığı ve memnuniyetini temel aldı.

 

Hiyerarşiyi ortadan kaldıran bir düzen kurularak, çalışanların, sadece bir oda, ya da masa ile aidiyet kurması yerine, ofisin tamamını sahiplenmesi, farklı çalışma modlarına göre, ve aktivitelerine bağlı olarak tasarlanmış çok çeşitli alanları kullanması, bu sayede ofis içinde yüz yüze iletişimin ve verimliliğin artması hedeflendi.

Proje Adı*: Bayer Türkiye Genel Merkezi

Proje Yeri*: İstanbul

Proje Ofisi* UNDER Architects

Tasarım Ekibi* (Sadece tasarımda görev alanlar): Burak Ünder, Müge Taştan, Regaip Adem, Deniz Özcan, Bihter Öztürk

Mimari Proje Ekibi: Burak Ünder, Müge Taştan, Regaip Adem, Deniz Özcan, Bihter Öztürk

Yardımcı: Cem Yapça, Özay Soydan, Berkay Çam, Ayberk Soyyiğit, Aybike Söyler

Proje Yönetimi: Jones Lang LaSalle (JLL), Şeyda Koz

İşveren*: Bayer Türkiye

Proje ve Uygulama Ana Yüklenicisi*: DİEM Mühendislik Mimarlık A.Ş.

Ana Yüklenici Proje Ekibi: S.Muzaffer Emiroğlu, Alper Emiroğlu, Bora Erşen, Ahmet Emiroğlu

Uygulama Projesi: Under Architects

Mekanik Projesi: Arke Mühendislik

Elektrik Projesi: Prota Elektrik

Statik Projesi: İnan Mühendislik

Yangın Güvenlik Danışmanı: Arı Yangın

Akustik Danışmanı: Talayman Akustik

Aydınlatma Danışmanı: Ukon Aydınlatma

Leed Danışmanlığı: Altensis

Grafik Tasarım: Madworks İstanbul

Fotoğraf: Gürkan Akay

Mimari Mesleki Kontrollük: Under Architects

Mekanik Uygulama : Bilim Mekanik

Elektrik Uygulama: Arenes Elektrik

 

Proje Başlangıç Yılı*: 2016

Proje Bitiş Yılı*: 2017

İnşaat Başlangıç Yılı* : 2017

İnşaat Bitiş Yılı* 2018

Arsa Alanı (m2)*: 8,643m2

Toplam İnşaat Alanı (m2)*: 12,000m2

Son Projeler